longdomain.pl

Gry mmoRPG

Gry mmoRPG

MmoRPG to skrót pochodzący od określenia ‚massively multiplayer online role-playing game’. Jest to połączenie określonego gatunku gier, czyli RPG, z trybem rozgrywki, tj. massive multiplayer online. W praktyce oznacza to grę fabularną rozgrywaną przez internet, w której gracz wciela się w danego bohatera.akademiaprawajazdy.pl – prawo jazdy gdynia W całej rozgrywce w czasie rzeczywistym bierze udział dowolna liczba osób z całego świata, a kierowane przez nich postacie wchodzą ze sobą i otoczeniem w różnego rodzaju interakcje.

W efekcie otrzymujemy bardzo rozbudowaną rozgrywkę, często z milionami graczy online, toczącą się w ogromnym, stworzonym z rozmachem świecie. Taka konstrukcja przenosi RPG na zupełnie inny poziom. Do tej pory rozgrywki tego typu skupiały się na jednej postaci – był to tzw. tryb single player – ewentualnie na grupie kilku graczy, np. tworzących drużynę – miało to miejsce w przypadku trybu multiplayer online.

Interakcje były dość ograniczone, zwłaszcza z innymi graczami i sprowadzały się głównie do niezbyt rozbudowanej komunikacji, prostej walki, z niewielką ilością uczestników. Osadzenie gier RPG w trybie mmo spowodowało, że teraz do rozgrywki może się włączać dowolna ilość osób, bez ograniczeń. I tak, okna vetrex gdynia przykładowo, zamiast kilkuosobowych pojedynków, mamy tu epickie bitwy toczone pomiędzy regularnymi armiami, gdzie w każdą jednostkę wciela się inny gracz. Ta ‚masywność’ rozgrywki jest właśnie główną różnicą pomiędzy mmoRPG a tradycyjnymi RPG i widoczna jest w wielu aspektach gry, której jednak podstawowe reguły oparte są na konwencjonalnych rozwiązaniach typowych dla gier fabularnych. Standardowo rozgrywki takie polegają na kierowaniu działaniami danej postaci, rozwijaniu jej umiejętności i wykonywaniu zadań kryjących się za fabułą gry.

Misje polegają na eksplorowaniu świata i różnych interakcjach z otoczeniem, np. rozmowach z tzw. NPC, czyli bohaterami niezależnymi oraz na pokonywaniu wrogów. W trakcie odkrywania kolejnych lokacji odnajdujemy również przedmioty wpływające na umiejętności postaci. W przypadku gier mmoRPG mamy do czynienia z bardzo rozbudowanymi światami, często składającymi się z wielu różnych krain, w których napotkamy rozmaite postacie: przeciwników, bohaterów niezależnych oraz przede wszystkim innych graczy. Coraz częściej zdarzają się tzw. światy otwarte, czyli generowane automatycznie, bez narzuconych ograniczeń przestrzennych.

Ich eksploracja to właściwie niemal nieskończona rozrywka, a do tego dochodzi rozbudowany system interakcji z innymi graczami, który stanowi trzon mmoRPG. W tych grach mamy do czynienia z zaawansowaną ekonomią, a to dzięki szerokim możliwościom handlu przedmiotami. Głównie jednak interakcje koncentrują się wokół szeroko pojętej walki, w rozmaitych konfiguracjach. Massive multiplayer online RPG umożliwia pojedynki pomiędzy pojedynczymi graczami, większymi grupami, a nawet całymi armiami.

Nierzadko bowiem gracz dokonując wyboru postaci decyduje się też na frakcję, do której będzie ona należeć, co determinuje przebieg bitew i zawieranie sojuszy w grze. Poza walkami przeciwko sobie, gracze mogą uczestniczyć również w grupowych pojedynkach z potworami – jest to tryb kooperacji, w którym członkowie drużyny pomagają sobie w pokonaniu przeciwnika. W tym celu społeczność mmoRPG chętnie zrzesza się w różnego rodzaju klanach i gildiach. Rozbudowany świat, ciekawa fabuła, bogaty wachlarz interakcji – wszystko to razem, łącznie z możliwością darmowej gry lub niskim abonamentem sprawia, że mmoRPG wyrasta na najpopularniejszy gatunek gier komputerowych.

Artykuł dzięki: