longdomain.pl

Platnosci w MMO

Platnosci w MMO

Platnosci w MMO

Jedną z największych zalet Zamów tort gier MMO, składających się na ich ogromną popularność, jest fakt, że są one często zupełnie darmowe lub wymagają od gracza uiszczania bardzo niewielkich opłat. Jest to duża różnica w porównaniu do tradycyjnych gier komputerowych, gdzie za jeden tytuł trzeba było nierzadko wydać około 200 zł. Tak znaczny wydatek zniechęcał wiele osób do kupowania oryginalnych pozycji. Wraz z MMO to nastawienie się zmieniło – coraz więcej graczy wybiera darmową lub bardzo tanią rozrywkę w internecie, zamiast decydować się na zakup pełnej wersji tradycyjnej gry.

Oczywiście każdy musi zdawać sobie sprawę, że wyprodukowanie gry kosztuje, i to niemało. Praca projektantów, grafików, programistów, marketingowców, a za słynnymi markami stoją całe sztaby tych ludzi, wymaga sporych nakładów finansowych. W przypadku gier MMO dochodzi jeszcze koszt związany z utrzymaniem gry na serwerach. Wszystko to sprawia, że producenci gier muszą czerpać korzyści finansowe, by dostarczać graczom rozrywki. Na szczęście w przypadku Massively Multiplayer Online Games istnieją rozwiązania satysfakcjonujące obie strony. Część gier działa w oparciu o opłaty abonamentowe. Inną, jeszcze korzystniejszą dla graczy opcją, jest tryb free-to-play.

Jest to określenie gier z tzw. mikropłatnościami, czyli opcjonalnym uiszczaniem drobnych opłat w zamian za różnego rodzaju dodatki uatrakcyjniające grę. Zdarza się, że dzięki takim dokupionym opcjom – np. dodatkowym przedmiotom czy innym bonusom – dany gracz ma większe szanse w grze, co czyni rozgrywkę nierówną. Jednakże najczęściej, i tak jest w każdym popularnym tytule MMO, mikropłatności ograniczają się do opcji nie mających większego wpływu na grę.

Chodzi tu np. o estetykę, czyli możliwość kupienia przedmiotów o wyjątkowym wyglądzie i innych tego typu możliwości, które nie mają wpływu na przebieg rozgrywki. W takie gry, jeśli nie zależy nam na efektownych dodatkach, spokojnie możemy grać zupełnie za darmo. Najkorzystniejszy dla graczy rodzaj płatności to oczywiście ich brak. Takie pozycje MMO, bez abonamentu oraz mikropłatności, również się zdarzają. Jak w takim razie opłaca się to producentom? Otóż w takim wypadku czepią oni zyski – i to zazwyczaj niemałe – z reklam.

Gracz może więc bez żadnych opłat korzystać z maksimum możliwości, jakie daje gra, ale musi też pogodzić się z obecnością różnego rodzaju ‚chwytów marketingowych’ – banerów, logotypów, filmików i innych. Biorąc pod uwagę tak atrakcyjne możliwości gry za darmo lub przy bardzo niskich opłatach, nie dziwi ogromna popularność tytułów z kategorii MMO.

Artykuł dzięki: